Protein Bars -Make Your Own!

Protein Bars – Here is how to eat your way top massive gains

Commercial calorie protein bars are not new and they are not cheap, a good bar will cost you $2-$3 dollars a bar and I personally don’t think they are worth the money.

Pre and Post Workout SnacksBut for those of us who want mass, and are always looking at the mirror to see gains I have a great solution…Make your own MUSCLE BARS.( Protein Bars) These bars combined with muscle building supplements, will have you putting on the muscle. While getting your body ready just in time for summer!

Before I go on, I want to state some rather obvious facts: FACT NUMBER ONE – if you want to gain mass at an accelerated pace…EAT FAT! Yes don’t avoid fat, fat is essential in the mass gaining process, dietary fats play a essential role in muscle building hormone production which ARE the Keys to outstanding muscle growth.

The recipe that follows is simple to make furthermore,  will provide you with several days’ worth of weight gain dense snacks.

1/2 cup butter
1 cup apple juice concentrates (the frozen kind)
1 teaspoon vanilla
3 whole eggs
2 cups whole wheat flour
1 cup raw wheat germ
1/2 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon baking soda
1 cup of each: sunflower seeds, pecans, raisins and chopped dates

Preheat the oven to 350 degrees; blend the butter, eggs, apple juice
And vanilla together, sift together with flour, wheat germ, baking soda and baking powder then add them to mixture.
Add the rest of the ingredients, mix well and press into an oblong glass pan than you have buttered and floured, now bake until the top is golden brown-about 30 minutes, refrigerate to keep fresh
You will get 12 bars out of these and each one gives you
561 calories 30 grams of fat, carbohydrates 51 grams, 12 grams of protein.

Protein Bars -Make Your Own!
Scroll to top